banner609

25.09.2018, 11:55

“Saatler Geri Alınacak Mı?” Sorusuna Yanıt Geldi

İnternette ve bazı sosyal paylaşım alanlarında sürekli yaz saati uygulamasına geçen ülkemizde, saatlerin geri alınıp alınmayacağı ile ilgili o kadar yanlış bilgi dolaşıyor ki, kafalar allak bullak olmuş durumda. Öyle ki, 28 Ekim Pazar günü saatlerini 1 saat geri alarak kış saati dönemine gireceğini düşünen çok kişi var. Bu düşünceye göre eskiden olduğu gibi kış döneminde saatler 1 saat geri alınacak, yaz döneminde ise 1 saat ileri. Türkiye’nin 2016 yılına kadar uyguladığı sistem buydu. Ancak tek gerçek var ki, ülkemizde sürekli yaz saati uygulaması devam edecek. Yani saatler geri alınmayacak tek saat dönemi sürecek.

Bu konuyu biraz irdeleyelim…

Yaz saati uygulamasıyla tek saat sistemine geçiş yapan Türkiye, 2 yıldır bu uygulamaya devam ediyor.  Geçtiğimiz yılların en büyük tartışma konularından birisi olan, öğrenciler ve işe erken gidenler tarafından karanlık nedeniyle büyük mağduriyetler yaşandığı belirtilerek sosyal medyada konu adeta çığlığa dönüşmüştü.

İşte okulların açıldığı şu günlerde herkes bu soruya yanıt arıyor. Örneğin Denizli’de hava kış döneminde sabah saat 08.10 gibi aydınlanmaya başlıyor. Yani sabah işe gidenler karanlıkta, sabahçı öğrenciler yine karanlıkta okullarına ulaşıyordu. Öğrenci velileri de, çocuklarının hem derse adapte olmadığı gibi hem de karanlıkta güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını iddia ederek eski sisteme geri dönülmesini istiyordu. Türkiye’nin genelinde de tablo aynı olunca, önceden olduğu gibi hem yaz hem de kış saati uygulamasına geri dönülmesi büyük oranda talep ediliyordu.

Peki Türkiye’de saatler ne olacak? Bilindiği üzere 2016’da geçici yaz- kış saati uygulamasından sabit saat uygulamasına geçilmiş Danıştay'da yapılan itiraz üzerine uygulama iptal edilmişse de KHK ile tekrar sabit saat uygulaması hayata geçirildi.

Dahası konuyla ilgile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na kadar telefonla ulaşıp ilgili birimden 2 yıldır uygulanan sürekli yaz saatine devam edilip edilmeyeceği konusunu sorup öğrendim. Cevap sürekli yaz saati uygulamasına devam edileceği yönündeydi.

Yine bu günlerde sürekli yaz saati uygulamasına geçmeyi tartışan ve büyük oranda yapılan anketlerde Türkiye’de olduğu gibi tek saat dönemini isteyen Avrupa, 28 Ekim Pazar günü saatlerini 1 saat geri alarak kış saati dönemine girecek.

Öğrenciler açısından Denizli bu yıl şanslı. Çünkü kent merkezinde 3 okul dışında tüm okullar sabahçı-öğleci olarak bilinen ikili eğitim yerine tekli eğitime geçti. Bu durum nedeniyle okulda ders zili saatleri gün ağardıktan sonra 08.30 yada 09.00 gibi çalacak. İkindi saatlerinde de ders bitmiş olacak. Tabi özel sektör ya da kamuda çalışanlar mesai saatlerine göre gitmeye devam edeceği için kış döneminde karanlık havaya alışmaktan başka çareleri yok.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir