banner609

30.04.2019, 14:38

Şimdi Yandınız!

Bugünden itibaren  81 il de olduğu gibi Denizli’de de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla valiliklere  gönderilen genelgeye göre trafikte yaya önceliği denetimleri artırılacak. Ancak genelgenin içeriğine bakıldığında Denizlili sürücüler adeta yanacak. Çünkü…

Denizli’nin içinden çıkılması zor sıkıntılarından birisi de maalesef kaldırımlara park yani otopark sorunu. Dahası şehir içi trafik parklar nedeniyle o kadar sıkışık ki, yayalara da araçlara da gına getirmiş durumda. Denizli Büyükşehir Belediyesinin şehir içinde park sorunun çözmeye yönelik yaptığı  otoparkları ise yeterli bilinç olmadığı için sürekli kullanan çok az. Hal böyle olunca yol üstünde, ara caddelerde kaldırımlar dahil boş neresi varsa araçlarla dolu halde ki; ne sürücüler ne de yayalar yolları kullanamaz haldeler.

Örneğin Kayalık’ta apartmanımızın içinde bulunduğu sokağın geniş olması nedeniyle 5 sokak yukarıdan 5 sokak aşağıdan her gün vatandaş araçlarını bu sokağa park etme yarışında. Kapanın elinde kalıyor desek yeri. Otopark maşallah. Ancak 200 metre ilerideki Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı 15 Mayıs Otoparkını ise kullanan neredeyse yok.

Genelgede, sürücü ve yayaların doğru bilgilendirilmesi, kamuoyunda "yaya önceliği" algısının güçlendirilerek yaya kazalarının azaltılması ve yaya güvenliğinin sağlanması isteniyor. Karayolları Trafik Kanunu'una göre sürücülerin "Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını verme" yükümlülüğünü yerine getirmek için denetim talimatı veriyor.

Ama birde genelge kaldırımlara ve sokaklara park konusuna dem vuruyor ki, şimdi Denizli’de bulanan 405 bin araç sürücüsünü uyarmak elzem hal alıyor.

Genelgeye göre kaldırımlara araç park edilmesine de izin verilmeyecek denetimler artacak. Yayaların kaldırım yerine taşıt yolunda yürümelerine neden olan kaldırım üstü araç parkları ortadan kaldırılacak.

Bizden söylemesi,  bilgiyi aktarması. Gerisi sizin bileceğiniz iş.

Bu arada yaya önceliği algısının oturtulması ve kaldırımlara park ve gelişigüzel parkların engellenmesi için denetimler, 1 Mayıs 2019 tarihinden başlayarak yıl boyunca özellikle cuma, cumartesi ve pazar günleri başta olmak üzere, tüm birimlerde çalışan emniyet ve jandarma personelinin katılımıyla yapılacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir