12.12.2018, 09:46

Başrolü Denizli Kaptı

Yerel seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol kentlerin yanı sıra ülke gündeminin kilit şehirlerinden birisi de Denizli oldu.

Yerel seçimde kurulan ve üzerinde çalışmaları devam eden ittifak adeta Denizli ile özdeşleşti. Cumhur İttifakı yani AK Parti ve MHP arasında, Millet İttifakı CHP ile İYİ parti arasında da Denizli kilit rol almaya devam ediyor.

Bilindiği üzere MHP Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Leman Kalkan ismini duyurmuştu. Ancak ittifak çerçevesinde MHP adayını geri çekmeyi tercih etti. Hatta MHP Lideri Devlet Bahçeli konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruya, "Erzurum AK Parti 220 bin oy almış 24 Haziran’da biz 78 bin oy almışız aday bizden olsun demek Cumhur İttifakı'yla bağdaşmaz. Denizli’de de böyledir" diyerek Denizli kararında adeta son noktayı koydu. Böylelikle MHP;  Denizli’de AK Parti’nin adayı Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı destekleyeceği de kesinleşmiş oldu.

Şimdi gelelim ittifakın diğer cephesine…

İşte orada biraz karışıklık var gibi… Denizli’de CHP’nin Büyükşehir adayı ile ilgili Kazım Arslan, Adnan Keskin, Gülizar Biçer Karaca, Adil Demir ve Melike Basmacı gibi birçok isim çalışma yürütüyor.

İYİ Parti’de ise şuana kadar öne çıkmış bir isim yok. Ancak iki parti arasında da Denizli yine kilit bir şehir durumunda. Kamuoyuna yansıyan açıklamalarda bir bakıyorsunuz İYİ Parti, bir bakıyorsunuz CHP’nin Denizli’den aday çıkartacak ve diğer parti destekleyecek açıklamaları geliyor. Yani ortada tam bir netice yok. Hem CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun hem de İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in Denizli’yi istediği biliniyor. Bu nedenle ittifak çerçevesinin tam olarak iki parti arasında çizilmiş olmaması ve görüşmelerin sürmesi nedeniyle Denizli halen masada bekleyen kentler arasında. Öyle ki, iki liderin beklenen buluşması gerçekleştiğinde Denizli yine önemli bir noktada görüşüleceği aşikar.

Bu konuyla ilgili kulislere kulak kabarttığımızda CHP içinde konuşulanları şöyle aktarmak mümkün…

Kulislere göre, CHP İl Örgütü ve partililerin,  kamuoyuna yansıyan bu pazarlığa çok sıcak bakmadığını söylemek zor değil. Denizli’de 2014 yerel seçimlerde ve 24 Haziran Genel Seçimlerinde CHP’nin aldığı oy ve yine genel seçimlerde İYİ Parti’nin aldığı oyla kıyaslayan partililer, CHP’nin adayını İYİ parti’nin desteklemesi gerektiği konusunda ısrarcı. “Peki bu durumun tersi olursa sonuç ne olur” sorusuna cevap aradığımızda ortaya çıkan sonuç ise başarının mümkün olmadığı yönünde. Ayrıca CHP içerisinde, mevcut Başkan Osman Zolan’ın sempatik, çalışkan  bir isim olarak güçlü bir aday olması birde MHP desteği karşısında, ittifak adayının İYİ Partiden olması durumunun umutları körelteceği yönünde yargı hakim.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir